Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uzupełnienie wyroku o rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku restytucyjnego

Wniosek restytucyjny w trybie art. 338 k.p.c. Uzupełnienie wyroku (art. 351 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Nie uniemożliwia wydania wyroku restytucyjnego fakt, że rozstrzygnięcie w przedmiocie tego wniosku nastąpiło w wyroku uzupełniającym.

Przez pojęcie "orzeczenie o całości żądania" w rozumieniu art. 351 § 1 k.p.c. należy rozumieć nie tylko rozstrzygnięcie o żądaniu powoda ale także wniosku pozwanego o wydanie orzeczenia o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia, powodującego swoiste "przeistoczenie procesu" na skutek zmiany przedmiotu żądanej ochrony prawnej oraz częściowego odwrócenia ról procesowych stron (por. cyt. wyrok SN z dnia 6 czerwca 2001 r., V CKN 1240/00). Oceny tej nie zmienia samoistny charakter wyroku uzupełniającego, skutkujący jego samodzielną zaskarżalnością.

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2014 r., IV CSK 237/13

Standard: 65163 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 338 § 1 k.p.c., uchylając lub zmieniając wyrok, któremu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, sąd na wniosek pozwanego orzeka w orzeczeniu kończącym postępowanie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu poprzedniego stanu. Jeżeli sąd nie orzekł o tym wniosku w orzeczeniu kończącym postępowanie, to strona pozwana może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy jego doręczenie następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku w tej nieorzeczonej ("brakującej") części żądania (art. 351 § 1 k.p.c.).

Załatwienie wniosku restytucyjnego o orzeczenie zwrotu spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu do stanu poprzedniego - w kończącym postępowanie w sprawie orzeczeniu uchylającym lub zmieniającym wyrok, któremu był nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 338 § 1 k.p.c.) następuje w formie wyroku lub jego uzupełnienia (art. 351 § 3 k.p.c.), które wymagają przeprowadzenia rozprawy.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 17 października 2012 r., I ACa 457/12

Standard: 18486 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 585 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18487

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.