Przepadek; ściągnięcie sumy poręczenia (ar. 268 k.p.k.)
Poręczenie majatkowe (art. 266 - 270 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przez cały czas, gdy stosowane jest poręczenie majątkowe, osoba składająca to poręczenie ponosi ryzyko, że w razie ucieczki lub ukrycia się oskarżonego wartości majątkowe lub zobowiązania stanowiące przedmiot poręczenia ulegną (obligatoryjnie) przepadkowi albo ściągnięciu (art. 268 § 1 zdanie pierwsze k.p.k.).
Jeżeli poręczyła za oskarżonego inna osoba, rozstrzygnięcie takie zapada niezależnie od tego, czy osoba ta wiedziała o zamiarach oskarżonego i czy mogła zapobiec jego ucieczce lub ukryciu się. Sąd może orzec przepadek lub ściągnięcie wartości poręczenia także w przypadku, gdy oskarżony w inny sposób utrudnia postępowanie karne (art. 268 § 1 zdanie drugie k.p.k.).
Ulegające przepadkowi przedmioty poręczenia lub ściągnięte sumy poręczenia majątkowego przekazuje się lub przelewa na rzecz Skarbu Państwa (art. 269 § 1 in principio k.p.k.).
Na skutek prawomocnego orzeczenia przepadku Skarb Państwa staje się właścicielem pieniędzy lub papierów wartościowych albo podmiotem uprawnionym do uzyskania sum zabezpieczonych zastawem lub hipoteką.
Wyrok TK z dnia 27 października 2015 r., K 5/14
Standard: 34062 (pełna treść orzeczenia)
Skoro oskarżony nie stawił się w terminie do zakładu karnego dla odbycia orzeczonej kary, a poręczającą zawiadomiono o tym jego obowiązku, to wypełnione zostały warunki orzeczenia przepadku sumy poręczenia, które po wydaniu wyroku nadal zabezpiecza przebieg postępowania pod rygorem przepadku tej sumy (art. 268 § 1 i 2 oraz art. 269 § 2 k.p.k.). Zachowania oskarżonego nie usprawiedliwia złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary, zwłaszcza że nadal nie wykonał on omawianego obowiązku.
Postanowienie SN z dnia 10 marca 2010 r., II AKz 34/10
Standard: 17791