Wszczęcie postępowania wieczystoksięgowego a przerwa biegu przedawnienia
Postępowanie wieczystoksięgowe (art. 626[1] k.p.c.) Przerwa biegu terminu przedawnienia w sądowej praktyce
Wszczęcie postępowania wieczystoksięgowego oraz jego zakończenie nie wpłynęło na przerwanie biegu przedawnienia roszczenia o uiszczenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Sprawa o wpis do księgi wieczystej nie była czynnością przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia o uiszczenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.
Do skuteczności przeniesienia użytkowania wieczystego koniecznym jest zachowanie formy aktu notarialnego (art. 237 kc w zw. z art. 158 kc) oraz dokonanie wpisu w księdze wieczystej, który ma charakter konstytutywny (art. 27 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami).
W postępowaniu wieczystoksięgowym nie była i nie mogła być rozpoznawana kwestia uiszczenia ceny, która w tym przypadku polegać miała na potrąceniu wierzytelności z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste z wierzytelności przysługującej nabywcy względem zbywcy. W postępowaniu wieczystoksięgowym sąd bada bowiem jedynie treść i formę
wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej (art. 6268 § 2 kpc). Jedyną przyczyną odmówienia wpisu było uznanie, że umowa warunkowa nie została sporządzona w formie aktu notarialnego.
Skoro zatem w sprawie o wpis do księgi wieczystej sąd nie był uprawniony do zbadania istnienia wierzytelności powódki
oraz jej zaspokojenia, to ani złożenie wniosku o wpis, ani odmowa dokonania wpisu nie miały charakteru czynności, o której mowa w art. 123 § 1 kc. Postępowanie wieczystoksięgowe nie stanowiło również przyczyny wstrzymującej lub zawieszającej bieg przedawnienia. Przypadek taki nie został bowiem wymieniony w art. 121 kc.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 12 września 2008 r., I ACa 371/08
Standard: 17721