Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 października 2015 r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe

Dz.U.2015 r., poz. 1783; z 2016 r., poz. 436

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 20 października 2015 r.

w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe

(Dz. U. z dnia 4 listopada 2015 r.)

Na podstawie art. 125 § 31 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)   podpisie elektronicznym - rozumie się przez to podpis elektroniczny wymagany dla danego pisma w przepisach ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego;

2)   użytkowniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, która założyła konto w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;

3)   użytkowniku masowym - rozumie się przez to użytkownika komunikującego się z sądem właściwym do prowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego za pomocą przeznaczonego do tego celu własnego oprogramowania;

4)   uwierzytelnieniu - rozumie się przez to identyfikację użytkownika na potrzeby uzyskania przez niego dostępu do konta, w zakresie posiadanych uprawnień;

5)   piśmie - rozumie się przez to pismo procesowe;

6)   elektronicznym potwierdzeniu wniesienia pisma - rozumie się przez to zestaw danych jednoznacznie wskazujący wnoszone pismo, użytkownika, który je wniósł, oraz datę wniesienia pisma;

7)   nazwie użytkownika - rozumie się przez to niepowtarzalne i przyporządkowane do użytkownika dane wykorzystywane przez użytkownika do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;

8)   zatwierdzaniu treści pisma - rozumie się przez to czynność użytkownika wytwarzającego pismo, powodującą brak możliwości zmiany treści pisma, a w przypadku wnoszenia pisma przez współuczestników także czynności kolejnych użytkowników oznaczające akceptację treści pisma.

§ 2.1. Wniesienie pisma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, zwanego dalej "systemem teleinformatycznym", przez użytkownika następuje przez:

1)   uwierzytelnienie użytkownika;

2)   wprowadzenie treści pisma;

3)   dołączenie załączników, o ile są one wnoszone;

4)   opatrzenie pisma podpisem elektronicznym;

5)   nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę, o ile pismo podlega opłacie, a przepis szczególny nie stanowi inaczej.

2. Niezwłocznie po wniesieniu pisma użytkownik uzyskuje z systemu teleinformatycznego elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma.

§ 3.1. Wniesienie pisma lub pism przez użytkownika masowego następuje przez:

1)   utworzenie pisma lub pism z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do komunikacji użytkownika z systemem teleinformatycznym obsługującym elektroniczne postępowanie upominawcze;

2)   dołączenie załączników, o ile są wnoszone;

3)   uwierzytelnienie użytkownika;

4)   wprowadzenie pisma lub pism do systemu teleinformatycznego;

5)   opatrzenie pisma lub pism podpisem elektronicznym;

6)   nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę, o ile pismo lub pisma podlegają opłacie.

2. Niezwłocznie po wniesieniu pisma lub pism użytkownik masowy uzyskuje z systemu teleinformatycznego elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma lub pism.

3. Wymagania techniczne systemu teleinformatycznego dla dokonania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, są udostępniane przez sąd za pośrednictwem stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 4. Do wniesienia pisma wymagającego łącznego współdziałania więcej niż jednej osoby, po utworzeniu pisma w systemie teleinformatycznym potrzeba także:

1)   wskazania przez użytkownika tworzącego pismo w systemie teleinformatycznym sposobu reprezentacji oraz nazw użytkowników, którzy są uprawnieni do łącznego działania za stronę, i zatwierdzenia treści pisma przed jego wniesieniem;

2)   ujawnienia pisma w systemie teleinformatycznym użytkownikom wskazanym w sposób określony w pkt 1;

3)   zatwierdzenia treści pisma przez każdego z użytkowników, o których mowa w pkt 2.

§ 5.1. Do wniesienia pisma wspólnie przez współuczestników sporu wymagane jest także wskazanie przez użytkownika tworzącego pismo w systemie teleinformatycznym nazw pozostałych współuczestników wnoszących pismo i zatwierdzenie treści pisma przed jego wniesieniem.

2. Przepisy § 4 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

§ 6. Wykaz znaków pisarskich dopuszczalnych w systemie teleinformatycznym określa załącznik do rozporządzenia.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZNAKÓW PISARSKICH DOPUSZCZALNYCH W SYSTEMIE TELEINFORMATYCZNYM

~

'

!

@

#

$

%

^

&

*

(

)

_

-

+

=

 

 

[

]

|

:

;

"

,

.

?

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Ą

 

Ć

 

Ę

 

 

§

 

 

 

Ł

 

Ń

Ó

 

 

 

Ś

 

 

 

 

 

Ź

Ż

Á

Â

Ă

Ä

Ç

Č

Ď

Đ

Ё

É

Ě

Î

Í

Ľ

Ĺ

Ň

Ö

Ô

Ő

Ř

Ŕ

Š

Ş

Ţ

Ť

Ű

Ü

Ú

Ů

Ý

Ž

β

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku wystąpienia znaku pisarskiego niewystępującego w powyższej tabeli w danych podlegających wpisowi do systemu teleinformatycznego stosuje się następujące zasady:

  1. Pomija się wszystkie znaki diakrytyczne występujące w danej literze, z wyjątkiem liter ze znakami diakrytycznymi wymienionych w powyższej tabeli.
  2. W przypadku dyftongów wpisujemy pierwszą literę tworzącą dyftong (np. AE = A).
  3. W przypadku wystąpienia innego znaku, nienależącego do grupy znaków, o których mowa w pkt 1 i 2, w miejsce tego znaku wpisuje się znak *.
  4. Apostrof w nazwiskach osób fizycznych i nazwach podmiotów innych niż osoby fizyczne piszemy zgodnie z pisownią oryginału, z zastosowaniem znaku dostępnego w powyższej tabeli.
  5. W przypadku wystąpienia cudzysłowów:

-    cudzysłów otwierający („) zamienia się na cudzysłów zamykający ("),

-    cudzysłów («) oraz (») zastępuje się cudzysłowem zamykającym (”).

  1. W przypadku wystąpienia znaku pisarskiego przesuniętego w stosunku do linii tekstu (indeks górny lub dolny) sprowadza się ten znak do linii tekstu i umieszcza - w przypadku indeksu górnego - w nawiasie kwadratowym, a w przypadku indeksu dolnego - w nawiasie okrągłym np. m2 = m[2], x3 = x(3). W przypadku równoczesnego wystąpienia obu indeksów indeks górny poprzedza indeks dolny.
 
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.